Jednotlivé správní oblasti Chorvatska musely do konce roku 2018 vyřešit nakládání s odpady v souladu s požadavky Evropské unie. Centra Kastijun a Marišćina jsou referenčními projekty vybudovanými pro oblasti Istrijská župa (cca 200 tisíc obyvatel, hlavní město Pazin), respektive Přímořsko-gorskokotarská župa (cca 300 tisíc obyvatel, hlavní město Rijeka). Oba projekty byly navrženy a realizovány s důrazem na šetrnost k životnímu prostředí a využívání nejmodernějších postupů při nakládání s odpady. Centra sestávají z několika dílčích zařízení (mechanicko-biologická úprava odpadů, složiště stabilizovaného bioodpadu, složiště ostatního odpadu, jímky na průsakové vody, retenční nádrže, kogenerační jednotka atd.) a měl by jimi projít veškerý odpad z daných oblastí. Do budoucna je také počítáno s možností rozšíření kapacit jednotlivých složišť pro dále nevyužitelný odpad.
V souladu s příslušnou evropskou směrnicí musí být veškeré skládky umístěny a koncipovány tak, aby splňovaly podmínky požadované pro předcházení znečištění půdy, podzemních nebo povrchových vod. V průběhu provozní fáze i během pasivního provozu (po uzavření skládky) nesmí dojít k ohrožení životního prostředí průsakovými vodami. Tento požadavek bývá zajištěn izolačním souvrstvím, nejčastěji kombinací geologické bariéry a umělé izolační vrstvy. Pro složiště předmětných projektů byla navržena souvrství skládající se z následujících vrstev:
- podkladní materiál tloušťky 50 cm
- bentonitová rohož o plošné hmotnosti 5 kg/m2
- geomembrána JUNIFOL PEHD tloušťky 2,5 mm
- ochranná geotextilie geoNETEX A PP o plošné hmotnosti 1200 g/m2
- drenážní a ochranná vrstva z kameniva tloušťky 50 cm
- separačně-filtrační netkaná geotextilie o plošné hmotnosti 300 g/m2
- filtrační vrstva z písku tloušťky 25 cm
V případě centra Marišćina byl navíc instalován systém kontroly těsnosti izolačního souvrství. Obě regionální centra slouží svému účelu od roku 2015.