Skládky jsou místa pro uskladnění odpadů pomocí jejich povrchového nebo podpovrchového ukládání. Veškeré skládky musí být umístěny a koncipovány tak, aby v době jejich provozní fáze i následně po vyčerpání úložních kapacit nedocházelo k znečišťování půdy, podzemních nebo povrchových vod. Těsnicí materiály se navrhují v závislosti na druhu odpadu, nejčastěji jsou systémy tvořeny kombinací geologické bariéry a umělé izolační vrstvy. Druhou jmenovanou část souvrství reprezentují fóliové geosyntetické izolace běžně označované jako geomembrány.
Při izolování dna skládek a úložišť (např. pro odpady vznikající při spalování uhlí) se pro svou chemickou odolnost a trvanlivost používají téměř výlučně geomembrány vyráběné z vysokohustotního polyetylenu (PE-HD). Další část souvrství obvykle tvoří geotextilie, jejichž úkolem je zabránit poškození geosyntetické izolace při instalaci drenážní a ochranné vrstvy z kameniva.
Je-li po naplnění skládkového tělesa nutné zabránit vzniku průsakových vod, musí být nainstalován povrchový těsnicí systém. V těchto případech najdou uplatnění také geomembrány z nízkohustotního lineárního polyetylenu (PE-LLD), výrobky schopné přizpůsobit se větším prostorovým deformacím podložních vrstev.
Drenážní vrstva odvádí ze skládkového tělesa výluhové vody, které jsou jímány v nádržích izolovaných fóliemi ze stejného materiálu (PE-HD).